E-recepta

Close up of male doctor working on a laptopE-recepta to kontynuacja procesu elektronizacji polskiej służby zdrowia, która ma ułatwić przepływ informacji o lekach, receptach i działaniach lekarzy w 2016 roku.

Elektroniczny zapis będzie przekazywany za pomocą systemu od lekarza do farmaceuty, a stamtąd do instytucji, która refunduje dany lek, czyli do NFZ-tu. Na e-recepcie znajdą się informacje dotyczące lekarza, który wydał dany lek, sposobu dawkowania leku oraz jego ceny.

E-recepta ma doprowadzić do lepszej kontroli obiegu leków przepisywanych przez lekarzy, ma też pomóc lekarzom i farmaceutom przy doborze odpowiednich dla pacjenta farmaceutyków. Jednak funkcjonowanie e-recept nie oznacza, że papierowe recepty od razu znikną z gabinetów lekarskich. Pacjent w dalszym ciągu będzie otrzymywał receptę w wersji papierowej. Na początkowym etapie funkcjonowania systemu e-recepty pacjent otrzyma od lekarza receptę papierową, która będzie wystawiona i wydrukowana komputerowo, a jej elektroniczny odpowiednik zostanie przesłany do systemu.

W momencie realizacji recepty w aptece, farmaceuta na podstawie numeru umieszczonego na recepcie będzie mógł pobrać do swojego komputera elektroniczną zawartość recepty.